Uzależnienia Behawioralne

Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie to hazardu to jedno z wielu uzależnień behawioralnych. Przeczytaj, jak je rozpoznać i leczyć.

Hazard - walka i nagroda

Historia hazardu sięga już 2300 lat p.n.e., kiedy w Chinach rozgrywano partie, w których stawką były cenne przedmioty lub niewolnicy. To zjawisko jest popularne we wszystkich kręgach w różnych państwach aż do dzisiaj. Swoją popularność zawdzięcza emocjom, jakich dostarcza. Podczas gry, kiedy przebieg i jej zakończenie nie są znane, dochodzi do wyrzutów adrenaliny. Hormon ten odpowiada za reakcję walki i ucieczki w organizmie. Każdorazowo, wygrana powoduje również wyrzut hormonów szczęścia. To połączenie znają między innymi sportowcy. Towarzyszy ono podczas zawodów oraz walk. To właśnie ono sprawia, że przygotowując się do ważnych wydarzeń, sportowcy nie tylko skupiają się na swojej motywacji i chęci wygranej, ale również ich ciało pracuje lepiej, nastawione na nagrodę. Podobnie wygląda sytuacja podczas uprawiania hazardu. Początkowo osoba wchodząca w świat hazardu, obstawia niewielkie kwoty, które mimo wszystko wywołują stres. Radość z niespodziewanej i losowej wygranej sprawia, że człowiek, coraz bardziej pewny siebie, decyduje się na kolejne gry. Każdorazowo powoduje to wyrzut dawki hormonów, która po pewnym czasie uzależnia.

Łatwe pieniądze

W wielu przypadkach, hazard zaczyna się od niewielkich kwot. Wynika to z obawy przed przegraną i stratą pieniędzy. W przypadku osób, które wchodzą w świat gier losowych, pierwsze wydane pieniądze pochodzą z oszczędności. Są to źródła, których ewentualna strata nie będzie wiele kosztować. Pierwsze wygrane są więc niewielkim kosztem, jednak nieraz kilkukrotnie przewyższają zainwestowane pieniądze. Nabierając pewności, osoby obstawiają coraz więcej, początkowo wygrywając również wiele. Uzależniają się od pieniędzy. Często pojedyncze wygrane mogą sięgać wielokrotności pensji, na jakie pracuje się cały miesiąc. W takich wypadkach łatwo wpaść w zamknięte koło. Łatwe pieniądze pojawiają się na koncie, rośnie potencjalna jakość życia. Przed osobami, które uzależniają się od hazardu, pojawiają się wielkie możliwości, związane z dopływem dodatkowej gotówki. Taki mechanizm sprawia, że osoba chce obstawiać coraz więcej i więcej, z nadzieją, że im więcej włoży do puli, tym większą wygraną ma zagwarantowaną.

Pierwsze przegrane

Po początkowym dobrym pasmie wygranych, przychodzi moment pierwszych przegranych. W takim momencie osoba grająca już jest zaangażowana w świat hazardu w znacznym stopniu. Po niewłaściwym doborze kolorów lub kości, następuje strata pewnej części gotówki. Osoba zachęcona ostatnimi wygranymi, chcąc utrzymać poziom gotówki, obstawia większe kwoty, aby szybko odzyskać stracone pieniądze. Pojawia się większy strach i stres związany z niebezpieczeństwem straty. Osoba obstawiająca podejmuje coraz mniej przemyślane decyzje, a w konsekwencji wszystkie prowadzą do utraty coraz większej ilości pieniędzy. W takim momencie, osoba uzależniona, stara się przekonać samą siebie, że to jest tylko chwilowe niepowodzenie i każda kolejna gra będzie sukcesem.

Uzależnienie

W przypadku hazardu uzależnienie nie wynika z dostarczania organizmowi substancji, które je powodują, jak to wygląda przy nikotynie lub alkoholu. Tutaj sytuacja, jaka się pojawia powoduje, że organizm uzależnia się od substancji, które sam wydziela, czyli od dostarczanych hormonów. Innym czynnikiem uzależniającym, o którym się mówi w przypadku hazardu są pieniądze. Dlatego osoba, która traci, stara się je jak najszybciej odzyskać. Pojawia się potrzeba pożyczania po to, aby obstawić w grze. To pogłębia długi uzależnionego, powodując coraz większy stres. Chcąc wyjść z trudnej sytuacji oraz potrzebując dostarczyć organizmowi tego, od czego jest uzależniony, bierze udział w kolejnych grach. W tym momencie mówimy o uzależnieniu. Przekonany, że hazard pomoże mu w trudnej sytuacji, pogłębia swój problem.

Uzależnienie od hazardu powoduje stratę bardzo dużych sum pieniędzy. Wpływają na to kwoty, jakie osoby uzależnione obstawiają, mając nadzieję na wygraną. Gry losowe sprawiają, że niezależnie od obstawionej kwoty, można ponieść klęskę lub odnieść sukces. Jednak brak postawionych granic, w jakim momencie należy powiedzieć stop powodują zagłębianie się coraz bardziej w świat, który funkcjonuje dzięki osobom uzależnionym.

Próby wyjścia z uzależnienia

Uzależnienie od hazardu to jednostka chorobowa. Leczy się ją psychiatrycznie. Pierwszym, najważniejszym krokiem, jaki muszą wykonać osoby uzależnione, jest uświadomienie sobie swojej choroby. Często osoby uprawiające hazard nie chcą przyznać, że padły ofiarom uzależnienia. Twierdzą, że mogą skończyć w każdej chwili. Dlatego dotarcie do takiej osoby ze świadomością, że jest chora, jest bardzo ważne. Podobnie jak w przypadku alkoholu, osoba uzależniona powinna stałe odciąć się od hazardu. Dlatego nawet po skończonej terapii osoby uzależnione muszą unikać miejsc typu kasyna, gdzie można obstawiać w grach.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot