Każda osoba uzależniona ma w sobie potencjał, żeby wyjść z nałogu. Trzeba go tylko odpowiednio wydobyć.
Jak rozwija się choroba alkoholowa?
Choroba alkoholowa nie ujawnia się nagle, najlepiej świadczą o tym fazy alkoholizmu, które mogą mieć zróżnicowane stopnie nasilenia. Właśnie do takich wniosków doszedł amerykański lekarz Elvin Morton Jellinek. To on dostrzegł pewną zależność, zgodnie z którą każdy przypadek uzależnienia od alkoholu jest poprzedzony wystąpieniem ostrzegawczych objawów. Jeśli te symptomy zostaną wcześniej dostrzeżone, to możliwe jest zahamowanie rozwoju alkoholizmu. Dlatego warto znać cechy poszczególnych faz alkoholizmu.
Faza wstępna prealkoholowa
Zazwyczaj pierwsza faza alkoholizmu trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ten wstępny etap zaczyna się od towarzyskiego picia na imprezach, z przyjaciółmi czy rodziną. W trakcie tej fazy zaczynasz odczuwać przyjemność z picia, a do tego dostrzegasz zdolność alkoholu do tłumienia lub nasilenia pewnych stanów emocjonalnych.
Dla tej fazy alkoholizmu charakterystyczne jest przyzwyczajanie się do coraz to większych dawek wysokoprocentowych napojów. Jest to związane z rosnącą tolerancją na alkohol.
Pierwszy etap alkoholizmu bardzo często nie wzbudza podejrzeń wśród najbliższych członków rodziny lub przyjaciół. Dotyczy to także osoby spożywającej alkohol.
Najbardziej złudne jest to, że pierwsza faza choroby alkoholowej nie ma żadnych charakterystycznych cech – taka osoba nie upija się w samotności i zachowuje się w taki sam sposób, jak dotychczas. Jednak stopniowo coraz bardziej rośnie chęć sięgnięcia po kolejny kieliszek.
Faza ostrzegawcza
Pierwszym sygnałem fazy ostrzegawczej może być pojawienie się luk w pamięci, które są spowodowane nadużywaniem alkoholu. Popularnie ten stan jest nazywany „urwanym filmem”. Zwróć jednak uwagę na to, że może się to pojawiać nawet po spożyciu stosunkowo niewielkiej ilości alkoholu.
Znakiem rozpoznawczym dla tej fazy alkoholizmu jest też picie w samotności oraz rosnące wyrzuty sumienia. Osoba z chorobą alkoholową zaczyna dostrzegać fakt, że coraz więcej pije, ale nie dopuszcza do siebie jeszcze myśli, że to może być nałóg. Zamiast tego próbuje się usprawiedliwiać i racjonalizować swoje zachowanie. Gdy otoczenie zaczyna dostrzegać coraz częstsze sięganie po alkohol, to reaguje drażliwością oraz wyraźnym zaprzeczeniem.
Charakterystyczne są również następujące objawy:
- inicjowanie spożywania alkoholu,
- poprawa samopoczucia po wypiciu alkoholu,
- próby ukrywania spożywania napojów wysokoprocentowych,
- tłumaczenie się i wymyślanie różnych historii lub powodów sięgnięcia po alkohol.
Faza krytyczna
Utrata kontroli nad piciem to zwiastun kolejnej fazy alkoholizmu. Wówczas to napoje wyskokowe stają się najważniejszym priorytetem, a reszta obowiązków, relacje rodzinne i zdrowie stają się mniej ważne. W konsekwencje możesz zacząć zaniedbywać najbliższych, pracę, kontakty społeczne, tracisz zainteresowania i masz coraz większe problemy finansowe.
Zauważ, że w fazie krytycznego alkoholizmu nadal mogą występować krótkie stany abstynencji, ale bez specjalistycznej pomocy zazwyczaj kończą się powrotem do picia. Choć nadal zainteresowana osoba nie chce przyznać, że to nałóg. Zamiast tego pojawiają się nowe usprawiedliwienia, a słowa krytyki są przyjmowane z agresją.
Faza krytyczna alkoholizmu objawia się:
- wielokrotnym składaniem obietnic przed sobą i bliskimi osobami o rzuceniu nałogu,
- niedotrzymywanie złożonych obietnic oraz powrót do picia po kilku dniach trzeźwości,
- problemy zdrowotne i spadek popędu seksualnego,
- zaniedbywanie zewnętrznego wyglądu,
- odczuwanie głodu alkoholowego,
- pojawienie się agresji, bezradności i wewnętrznej pustki.
Faza przewlekła
Ostatnia faza alkoholizmu ma charakter przewlekły i najbardziej zaawansowany. Wszystkie wcześniejsze objawy ulegają nasileniu, a do tego pojawiają się kolejne symptomy. W tym stanie rzadko dochodzi do przerw w pracy, a stan upojenia trwa znacznie dłużej od stanu trzeźwości.
Stale utrzymujący się wysoki poziom etanolu we krwi ma negatywny wpływ na zdrowie. Występuje obniżenie funkcji intelektualnych, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenie popędu seksualnego, dochodzi do degradacji systemu nerwowego, wątroby i zmiany w charakterze – zanikają uczucia wyższe.
Ostatnia faza alkoholizmu wiąże się z:
- całkowitą utratą kontroli nad piciem,
- wielodniowym ciągiem alkoholowym,
- stanami depresyjnymi,
- pojawieniem się objawów zespołu abstynencyjnego po przerwaniu ciągu alkoholowego – występują wtedy drgawki, wymioty, tachykardia, bóle głowy i brzucha,
- psychozami, padaczką alkoholową, marskością wątroby i występowaniem innych chorób związanych z nadmiernym piciem alkoholu.