Inne

Detoks

Odtajniamy dla Was to niby tak znane, a jednak często błędnie rozumiane słowo. Co to właściwie jest detoks? Kiedy go stosujemy? Jakie są jego rodzaje? Jak wygląda procedura detoksykacji? W dzisiejszym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania.

Co to jest detoks

Detoksykacja, inaczej detoks (łac. detoxicatio znaczy „usuwanie toksyny”) to sposób leczenia uzależnień polegający na nagłym odstawieniu danej substancji psychoaktywnej, w połączeniu z terapią farmakologiczną i/lub psychologiczną. Potocznie za detoks uważa się podłączenie osobie zatrutej alkoholem lub narkotykami kroplówki z niezbędnymi substancjami(głównie elektrolity i witaminy), w celu usunięcia toksyn z organizmu i szybszego powrotu do zdrowia.

Jakie są rodzaje detoksów

W przypadku zatrucia uzależnienia od alkoholu mówi się o „odtruwaniu poalkoholowym”. Dotyczy ono osób przewlekle spożywających alkohol, u których na skutek przerwania ciągu alkoholowego i spadku jego poziomu występują objawy zespołu abstynencyjnego. Nie dotyczy to natomiast usunięcia alkoholu z organizmu. Postępowaniem leczniczym jest tu uzupełnianie niedoborów elektrolitowych, podawanie witamin z grupy B, oraz leczenie objawów zespołu abstynencyjnego (lęku, drżenia, a w znacznie nasilonym przebiegu zaburzeń świadomości).

Detoks narkotykowy działa podobnie jak detoks alkoholowy. Jego głównym zadaniem jest usunięcie z organizmu wszelkich pozostałości po zażytych narkotykach oraz wzmocnienie przed podjęciem psychoterapii.

Ostatnimi czasy popularne stały się też tzw. detoksy witaminowe (witaminówki). Wspomniane wlewy witaminowe nie są przeznaczone tylko dla osób uzależnionych. Tak naprawdę sprawdzą się u każdego, kto czuje, że jego organizm jest ‘zatruty’ przez zanieczyszczone powietrze, złą dietę, sporadyczne nałogi czy stres. Witaminówki mają na celu odtrucie organizmu i uzupełnienie brakujących w nim minerałów i witamin. Jest też bardzo dobra metoda na nawodnienie organizmu.

Detoks alkoholowy

Odtrucie alkoholowe to postępowanie lecznicze. W jego trakcie uzupełnione zostają bardzo groźne dla życia niedobory wodno-elektrolitowe. W trakcie detoksu alkoholowego chory otrzymuje skomponowane w odpowiednich dawkach i podane w bezpieczny sposób witaminy(głównie z grupy B), potas, glukozę, sód i magnez, a także fosforany w postaci kroplówek.

To także podanie odpowiednich leków, które likwidują objawy zespołu odstawiennego, dzięki czemu pacjent ma zmniejszone objawy takie jak lęk, drżenie, omamy czy zaburzenia świadomości. Dzięki odpowiednio zastosowanej farmakoterapii organizm pacjenta regeneruje się o wiele lepiej, co pozwala na szybkie wdrożenie terapii odwykowej i powrót do normalnego, świadomego życia.

Detoks narkotykowy

Detoks narkotykowy pozwala nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie odstawić substancje odurzające i dać pacjentowi z wyniszczonym organizmem szansę na walkę o powrót do zdrowia. Odtrucie pozwalana złagodzenie fizycznych i psychicznych symptomów zespołu abstynencyjnego.

Przeprowadzenie detoksu pozwala na złagodzenie niebezpiecznych dla zdrowia i życia uzależnionego skutków zespołu abstynencji narkotykowej, czyli stanów lękowych, depresyjnych, niebezpiecznych omamów, a w skrajnych przypadkach ataków padaczki lub prowadzącej do śmierci. W znacznym stopniu eliminuje również bóle głowy, bóle i skurcze mięśni, nudności, wymioty, biegunki, drżenie rąk, rozdrażnienie, nerwowość, ataki agresji, zaburzenia w rytmie snu i skoki ciśnienia typowe po odstawieniu narkotyków.

Detoks witaminowy

Żyjemy w takich czasach, że bardzo ciężko jest zachować zupełnie zdrowy styl życia przez większość czasu. Każdy z nas czuje się czasem osłabiony, zmęczony, rozdrażniony. Spowodowane jest to głównie przez toksyny przedostające się do naszego organizmu zarówno z powietrza, jedzenia, jak i w wyniku samowytwarzania kiedy jesteśmy np. zestresowani.

Detoks witaminowy nie tylko oczyszcza organizm z toksyn. Usprawnia i wzmacnia również pracę narządów wewnętrznych, uzupełnia niedobory, zabezpiecza pracę mózgu, jelit, wątroby, nerek i serca, podnosi odporność i polepsza samopoczucie. Witaminówki poprawiają także jakość snu i znacznie redukują poziom stresu .Ponadto są dobrym sposobem na nawodnienie organizmu. Jeden wlew witaminowy zapewnia dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę!

Jak wygląda procedura detoksykacji?

Cały proces trwa około 2-3 godzin.

Przed rozpoczęciem detoksu przeprowadzany jest wywiad na temat pacjenta. Trzeba uzyskać takie informacje jak wiek, ogólny stan zdrowia, problemy zdrowotne, alergie.

W zależności czy jest to detoks alkoholowy, narkotykowy czy tzw. witaminówka przygotowywany jest inny zestaw substancji. Następnie podawane są one kolejno poprzez kroplówkę. Pozwala to uzupełnić brakujące witaminy i minerały oraz przywrócić równowagę wodno-elektrolitową, która jest niezwykle ważna dla życia, zdrowia i dobrego samopoczucia.

W przypadku detoksu narkotykowego przed podaniem kroplówki ocenia się również stan pacjenta i w razie konieczności podaje się odpowiednie środki farmakologiczne, które łagodzą tzw. głód narkotykowy. Mogą być to m. in. leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające i przeciwgorączkowe.

Efekt lepszego samopoczucia i wzmocnienia organizmu, zwłaszcza w przypadku detoksu alkoholowego i narkotykowego, jest natychmiastowy. Dla najlepszych rezultatów wlewów witaminowych poleca się ich regularne stosowanie np. raz w miesiącu. Tę metodę stosuje osobiście wielu psychoterapeutów.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot