Inne

Jak wybrać ośrodek terapii?

Który ośrodek terapii będzie dla nas najlepszy? Jakie czynniki wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wyborze ośrodka? Ile kosztuje terapia stacjonarna w prywatnym ośrodku terapii? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek terapii?

Program terapii

Jednym z najważniejszych aspektów jest zdecydowanie sama forma terapii. Po pierwsze, istnieje kilka nurtów psychoterapeutycznych (zobacz artykuł https://www.borowikterapia.pl/uzaleznienia/rodzaje-psychoterapii). Warto się z nimi zapoznać i znaleźć ośrodek, który oferuje taką metodę, jaka najbardziej nam odpowiada. W przypadku terapii uzależnień zdecydowanie najczęściej stosowanym podejściem jest terapia w nurcie behawioralno-poznawczym.

Kolejnym aspektem jest czas trwania terapii. Najbardziej popularne są programy 4-tygodniowe. To tak naprawdę najkrótszy czas, po jakim można zauważyć długofalowe rezultaty. Natomiast PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) podaje, że najlepszym rozwiązaniem jest terapia 8-tygodniowa. Umożliwia ona bowiem ugruntowanie zdobytej wiedzy, daje więcej czasu na podejście do indywidualnych problemów Pacjenta i wydłuża stan abstynencji, co ma również duże znaczenie przy wychodzeniu z nałogu.

Warto również sprawdzić, ile godzin i ile dni w tygodniu trwa terapia w danym ośrodku. Korzystne będą również wszystkie dodatkowe formy terapii np. joga, medytacja, muzykoterapia czy hortiterapia (możliwość przebywania i odbywania terapii na świeżym powietrzu).

Kadra

Bez wątpienia kadra jest jednym z najważniejszych czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając ośrodek uzależnień. Profesjonalny ośrodek powinien mieć na swojej stronie internetowej zakładkę, w której przestawia cały zespół. Daje to możliwość potencjalnemu Pacjentowi zapoznać się z wykształceniem i doświadczeniem każdego terapeuty. Najlepiej jeśli poza psychoterapeutami w ośrodku pracuje również psycholog i psychiatra.

Zwróć również uwagę, czy właściciel ośrodka ma kierunkowe wykształcenie. Nikt nie będzie zarządzał tak dobrze kwestiami związanymi z terapią, pacjentami i organizacją życia w ośrodku, jak osoba, która ma doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi.

Lokalizacja

Nie bez znaczenia jest również sama lokalizacja ośrodka. Najlepsze efekty osiągane są, gdy osoba uzależniona znajduje się z dala od swojego codziennego środowiska. Nowe miejsce, nowe otoczenie, nowi ludzie dookoła pozwalają być prawdziwą wersję siebie, co jest bardzo ważne w procesie leczenia uzależnień. Z tego powodu warto wybrać ośrodek, który będzie w innym mieście niż miasto zamieszkania osoby uzależnionej. Teoretycznie większość ośrodków zapewnia możliwość odwiedzin, ale z terapeutycznego punktu widzenia odwiedziny nie są wskazane. Terapia powinna być czasem, w którym osoba uzależniona skupia się tylko i wyłącznie na sobie i swoim zdrowieniu.

Kolejnym rozróżnieniem jest to, czy ośrodek znajduje się w mieście, czy z dala od większej aglomeracji. Generalnie im mniej rzeczy przypomina osobie uzależnionej o jej życiu z nałogiem, tym lepiej dla jej procesu zdrowienia. Widok lub łatwy dostęp do substancji odurzających może mieć destrukcyjny wpływ na terapię. Dlatego raczej im dalej do najbliższego sklepu, galerii czy nawet większego skupiska ludzi, tym bezpieczniej. Z tego powodu największym powodzeniem cieszą się ośrodki położone z dala od dużych miast, otoczone naturą i ogrodzone.

Komfort - warunki pobytu

Mimo że najważniejszym wyznacznikiem powodzenia terapii jest chęć i motywacja osoby uzależnionej, a także jakość prowadzonej terapii, to na pewno komfortowe warunki pobytu mogą się przyczynić pozytywnie do uzyskanych efektów. Terapia nie jest procesem łatwym. Na początku pacjenci często odczuwają ‘głód’, są rozdrażnieni, zmęczeni. Ponadto w trakcie terapii porusza się wiele wątków z życia ,o których zazwyczaj bardzo trudno się mówi. Dlatego sprzyjające środowisko, możliwość przebywania na świeżym powietrzu bez opuszczania terenu ośrodka, odpowiednia dieta, czy wygodne łóżko będą z pewnością dużym udogodnieniem. Co więcej, niektóre ośrodki mają w swojej ofercie również basen, saunę czy siłownię.

Warto również pamiętać, że w ośrodku przebywa najczęściej jednocześnie między 10 a 30 pacjentów. To z kolei oznacza, że bardzo ważne będą przestrzenie wspólne, takie jak: salon, sala relaksu, sala filmowa. Liczba osób w ośrodku musi odpowiadać rozmiarom i powierzchni ośrodka.

Wpis do rejestru podmiotów leczniczych

Bardzo dobrym znakiem będzie również, jeśli ośrodek jest zarejestrowany jako podmiot leczniczy. Takie ośrodki muszą bowiem spełnić szereg wymogów, aby taki wpis uzyskać. Ponadto podlegają one wtedy regularnym kontrolom. Jeśli nie masz pewności, czy dana klinika posiada taki wpis, zapytaj ich o to wprost. Jeśli ośrodek posiada taki wpis to podadzą ci jego numer, a jego rzetelność sprawdzisz z łatwością w Internecie w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

Wiarygodność

W ostatnich latach powstaje coraz więcej prywatnych ośrodków terapii. Niestety, niektórzy zamiast rzeczywistej chęci pracy z osobami uzależnionymi i niesienia im pomocy upatrują w tym nowego pomysłu na biznes. Zanim zdecydujesz się na dany ośrodek sprawdź, od ilu lat zajmuje się on leczeniem uzależnień, kim jest jego właściciel iczy ma on uprawnienia do prowadzenia terapii.

Ośrodek, który poważnie traktuje swoją działalność będzie posiadał również przejrzystą i aktualną stronę internetową. Powinieneś tam znaleźć przynajmniej takie informacje jak: jakie uzależnienia są tam leczone, jak wygląda terapia, historia ośrodka, przedstawienie kadry i informacje kontaktowe. Sprawdź także, czy nie prowadzą oni strony na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram.

Cena

Myśląc o terapii stacjonarnej musimy być świadomi, ile taka terapia w prywatnym zamkniętym ośrodku kosztuje. Cena za pobyt stacjonarny w ośrodku terapii uzależnień zależy od wielu czynników m.in. okresu trwania terapii i dodatkowych udogodnień oferowanych przez ośrodek. Podstawowa 4-tygodniowa terapia to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Najczęściej dopłaca się jeszcze do pokoju 1-osobowego, jeśli ośrodek w ogóle takimi pokojami dysponuje.

Czasami można znaleźć ofertę zdecydowanie tańszą od pozostałych. Należy jednak wtedy bardzo dokładnie przeanalizować warunki terapii i pobytu. Może to bowiem oznaczać, że oszczędza się albo na kadrze terapeutycznej albo na komforcie pacjentów poprzez np. tworzenie wieloosobowych pokoi z dzielonymi łazienkami lub ograniczaniu jakości i wielkości posiłków.

Nie da się ukryć, że pobyt w prywatnym ośrodku terapii uzależnień nie jest tani. Jeśli jednak stać nas na taki wydatek, to upewnijmy się, że ośrodek, który wybierzemy rzeczywiście oferuje możliwie najlepsze rozwiązania.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot